Ochrana rodinného majetku je stále důležitějším tématem, a to nejen pro podnikatele, ale i pro každého, kdo chce zachovat a efektivně předat hodnoty budované celým životem dalším generacím. Nejedná se přitom pouze o finanční plánování nebo investice. Klíčovou roli hraje také právní struktura, která může ochránit majetek před zbytečnými riziky, právními spory a nechtěným děděním. Podle Harvard Business Review(2021) může absence právně správně nastavené struktury způsobit, že se majetek rozpadne už v druhé generaci.
Jedním z nejefektivnějších nástrojů pro ochranu majetku je svěřenský fond. Ten umožňuje vyčlenit určitý majetek z osobního vlastnictví a spravovat ho podle jasně definovaných pravidel. Svěřenský fond nemá právní subjektivitu – majetek ve fondu není ve vlastnictví fyzické osoby, ale je spravován určeným správcem v zájmu tzv. obmyšlených, tedy osob, které mají z fondu prospěch (Smith, 2022). Zakladatel fondu určuje pravidla ve statutu, což je právní dokument, který například říká, kdy a komu mají být prostředky z fondu vyplaceny. Tímto způsobem lze nastavit ochranu majetku nejen proti vnějším rizikům, ale i proti případné nezodpovědnosti či finanční nezralosti některých členů rodiny.
Dalším efektivním nástrojem je rodinná holdingová společnost. Jedná se o právnickou osobu, často společnost s ručením omezeným nebo akciovou společnost, do níž je převeden rodinný majetek – například podíly ve firmách, nemovitosti nebo finanční aktiva. Tato struktura umožňuje přehledné vlastnické vztahy a efektivní řízení majetku. Díky smluvním pravidlům, jako jsou akcionářské dohody nebo dohody společníků, lze zajistit, že majetek zůstane v rukou rodiny i v případě změn (například rozvodů nebo úmrtí). Podle analýzy KPMG (2020) jsou rodinné společnosti nejúspěšnější, pokud mají jasně definovaná pravidla nástupnictví, transparentní řízení a vhodně nastavené kontrolní mechanismy.
Neméně důležité je právní ošetření investic do nemovitostí. Při koupi nemovitosti je nutné provést právní prověrku – tzv. duediligence – která odhalí případné právní vady, zástavy nebo věcná břemena. Dále je vhodné rozhodnout, zda bude nemovitost vlastnit přímo fyzická osoba, nebo právě zmíněná rodinná společnost. První varianta přináší vyšší osobní odpovědnost, zatímco druhá nabízí větší míru právní ochrany a možnost strategického plánování. Pokud se nemovitost pronajímá, měla by být nájemní smlouva jasně definovaná, s podmínkami výpovědi a zodpovědnosti za škody (BusinessInfo.cz, 2021).
Kromě fyzického majetku je nutné chrániti finanční aktiva, například akcie, podíly ve fondech nebo kryptoměny. U těchto aktiv je důležitá správná smluvní dokumentace, zejména pokud jde o investice do rizikového kapitálu nebo private equity. V případě kryptoměn hraje roli i technická bezpečnost – přístup k peněženkám, zálohy klíčů a dodržování regulačních pravidel (European Central Bank,2021). Z právního hlediska se opět doporučuje držet aktiva přes právnickou osobu, která přináší vyšší míru oddělení osobního a investičního majetku.
Důležitým, a často podceňovaným prvkem, je pravidelná aktualizace právních dokumentů. Stav majetku i rodinné poměry se v čase mění – děti dospívají, partneři se rozcházejí, přibývají další aktiva či závazky. Proto by měly být pravidelně revidovány závěti, stanovy společností, akcionářské dohody a statut svěřenského fondu. Pravidelné kontroly a aktualizace právních dokumentů jsou doporučovány minimálně jednou ročně (Smith, 2022).
Téma právní ochrany majetku je rozsáhlé a tento článek pouze otevírá nejzásadnější otázky.Vědomosti a zkušenosti, které jsme v této oblasti za léta nasbírali, by vydaly na celou knihu– a ani ta by nestačila na všechny detaily a příklady z praxe. Pokud vás tato problematika zaujala a rádi byste zjistili, jak konkrétně může vypadat ochrana právě vašeho rodinného majetku, neváhejte si s námi sjednat osobní konzultaci. Rádi vám pomůžeme najít to nejlepší řešení.